Umění pomáhá napadené Ukrajině

Hned první den ruské války vyrazila z Dnipra na Ukrajině výstava Poetry & Performance. The Eastern European Perspective. Architekti výstavy ze studia RCNKSK ji rychle zbalili a vyrazili do Čech, najít pro tento unikátní projekt dočasný azyl. Ještě cestou zavolali, jestli by art re use dokázalo pomoci, neboť během cesty těžko najdete sklady pro tak rozsáhlou výstavu. Byli jsme stále v šoku z Ruského útoku a neváhali ani sekundu, a tak symbolicky záchranou výstavy "Poetry & Performance. The Eastern European Perspective" jsme vstoupili první den války (24. 2.) do podpory bojující Ukrajiny. Projekt začal v roce 2018 v Zurichu a po několika destinacích skončil právě na začátku roku 2022 v Dnipro Center for Contemporary Culture.

24. února k nám složili celou výstavu a 28. března našla svůj trvalý azyl a je připravena putovat dále:

 

Pomoc napadené ukrajině začala okamžitě organizovat i radnice MČ Praha 3 a oslovila i nás, zda máme kapacitu pomoci s dopravou postelé, matrací a podobného materiálu pro první provizorní ubytování prchajících lidí v místní Hasičárně. Během pár dní jsme se spojili. Radnice, místní dobrovolní hasiči i naše partnerské firmy a už 27. února jsme společně sváželi potřebný materiál.

 

Občanská společnost se rychle probudila a naše sklady se plnně otevřely spolkům i jednotlivcům pomáhajícím lidem, prchajícím před válkou. Bylo stále potřeba zařizovat nejen ubytování, finanční podporu ale také časem i péči o děti, které se staly nejohroženější a nejzranitelnější skupinou této ruské agrese. A tak materiál z galerií, jako koberce z galerie Hunt Kastner, lavice Společnosti Jinřicha Chalupeckého nebo spousta výtvarných potřeb putoval na vybavení provizorních školek, družin a dílen pro ukrajinské rodiny. Na fotkách Junáci  z 5. střediaka Modřany odvážejí celou dodávku materiálu na vybudování zázemí workshopů pro ukrajinské děti do Montessori školy, která takové zázemí, ve spolupráci s radnicí MČ Praha 12 zřídila.

 

Děkujeme, Vaše art re use.