o nás

„Umění je o sdílení a napojení, ne o vytváření individuálních skládek. Recyklujeme nápady, témata a vize a myslím si, že bychom měli stejně zacházet i s fyzickým materiálem.“

Eva Koťátková

❯ english

V New Yorku funguje Materials for the Arts, v Leedsu Centre of Creative Reuse a na pražském Žižkově od léta 2021 art re use
Projekt vznikl z naléhavé poptávky galerijního a uměleckého provozu.

Svépomocí řešíme současně dva dlouhodobé problémy kulturního provozu:
- kam s aktuálně nepotřebným materiálem ze skončených projektů
- a nedostatečné materiálové zázemí pro tvorbu.

Cílem společné aktivity spolků ArtMap a Skutek je vytvořit hlavní komunikační bod v recyklaci, distribuci a transformaci neužitečného galerijního a výtvarného materiálu na užitečný. Základním přínosem je soustředit na jedno místo snahy jednotlivců a institucí, usilujících o zodpovědný přístup k surovinám. Vedle materiálové zázemí pro tvorbu a výstavní činnost má i svou nezanedbatelnou funkci ekologickou a edukativní.

 
Viktor Švolík a Jan Vincenec (skladníci), foto: Miro Švolík
 
Sklad nabízí umělcům, galeriím, divadlům, studentům, neziskovým a veřejně prospěšným projektům materiálové i nástrojové zázemí k tvorbě, včetně „know-how“ podpory a inspirace. Nabízíme zdarma materiál pro tvorbu. Jedinou podmínkou je návrat darovaného materiálu zpět do kulturního provozu. Aktuálně dostupný materiál najdete na stránce material, kde si jej můžete objednat a telefonicky domluvíme čas předání.
 
Zároveň poskytujeme kulturním institucím, firmám i uměleckým školám pomoc se smysluplnou recyklací užitého a aktuálně nepotřebného materiálu, který sami nemohou déle skladovat. Nejen zahálející, ale hlavně překážející materiál, který by jinak putoval na skládku. Kulturní provoz i komerce nestojí před rozhodnutím nechat si jej na později nebo ho vyhodit, ale jak se ho rychle zbavit. Malé galerie sklady nemají a velké instituce realizují tak rozsáhlé instalace, že by si na uskladnění materiálu musely pronajímat nový objekt. Ve výrobě nebo u filmové produkce problém s množstvím materiálu jen roste a pak se k nám dostane skutečně cenný materiál, který nemají šanci přeprodat ani rozdat a museli by ho proste zlikvidovat. Skončila výstava, instalace, natáčení, představení nebo jen uklízíte ve skladu? Zavolejte a domluvíme předání. Takto zachráněný materiál cíleně redistribuujeme zdarma zpět do kulturního provozu. Následné využití dokumentuje stránka realizace.
 
Od června 2021 máme k dispozici objekt bývalé autodílny, který za zvýhodněný nájem projetu poskytla MČ Praha 3 a nyní budujeme síť skladů po celé České republice. Za neceůé tři roky provozu od oficiálního otevření skladu 21. září 2021 jsme rozdali tisíce položek, celkem více než 95 tun materiálu. Statistika ke stažení zde.
 
Nabídka i poptávka je od počátku neuvěřitelná. Původní portfolio uživatelů z galerijního prostředí zásadně rozšířili filmové produkce, divadelní scéna a také první komerční subjekty. Co nerozdáme zpět do galerií a divadel, putuje do uměleckých škol a na veřejně prospěšné projekty.
 
Zakladatelé projektu: Jiří Ptáček (Spolek SKUTEK), Jan Vincenec (art re use) a Tomáš Hrůza (Artmap), foto: art re use

 

Skladu uměleckého materiálu za odvoz je společným projektem:

spolku ArtMap,
který je denně aktualizovaným rozcestníkem pro současné umění a provozovatelem skladu.
Fakturační údaje: Artmap, z. s.
Vojtěšská 196/18, 110 00 Praha 1
IČ: 22906339, DIČ: CZ22906339

a spolku Skutek,
od nějž vzešla myšlenka skladu a který je zároveň autorem úspěšně probíhajícího projektu fb profesní skupiny „Umělecký materiál za odvoz“, tedy jakési virtuální matrice tohoto záměru.
Z programového prohlášení spolku: "Stavíme na vzájemné svépomoci v rámci umělecké obce a společenské solidaritě. Myslíme, že naše problémy musíme pojmenovat my a pak prosazovat jejich řešení ve veřejné debatě. Musíme vytvářet vlastní nástroje ke zlepšení pracovních, životních a tvůrčích podmínek těch, kteří působí na poli výtvarného umění i v jeho nejbližším sousedství."

 

Partneři projektu:

MČ Praha 3
Žižkovská radnice nám za zvýhodněný nájem poskytla objekt bývalé autodílny v Chlumově 8, který v posledních letech sloužil jen příležitostně, jako sklad volebních uren a masopustních masek. Také v oživení domu a napojení na veřejné sítě vodovodu, kanalizace a elektřiny je nám zásadním parťákem a partnerem. Společně usilujeme i o zpřístupnění zahrady, kterou s úřadem a budoucí školou sdílíme, široké veřejnosti k plánovaným workshopům nebo jen k odpočinku uvnitř městské zástavby.

Re-use Federace a Kabinet CB
Federace nábytkových bank a reuse center je pro nás zásadním patrnerem ve sdílení zkušeností a komunikaci s orgány státní správy v oblasti legislativy. Je největším sdružením nábytkových bank a reuse center působících v České republice, společensky a enviromentálně prospěšných organizací, které pomáhají předcházet vzniku komunálního odpadu. Kabinet CB je sociální podnik a re-use centrum v Českých Budějovicích. Naše první regionální pobočka ke svozu a výdeji neužitečného materiálu z oblasti jižních Čech.

Magistrát HMP a GHMP
Pražský magistrát nám od počátku pomáhá vytvořit širokou síť spolupráce na platformě vlastních příspěvkových organizací a kulturních aktérů zabývajících se současným uměním a recyklací, jako je tradičně GHMP nebo letos městem zřízená Nábytková banka Praha. Na start projektu, který budujeme jen z vlastních zdrojů a s pomocí dobrovolníků a fanoušků, poskytl i první účelovou dotaci.

Planet A Collective
Společně hledáme cesty k efektivní redistribuci materiálu z filmových produkcí. Planet A Collective je specializovaná poradenská společnost, která se zaměřuje na podporu udržitelného chování při realizaci eventů a ve filmovém průmyslu. Snažíme se vytvořit prostředí, ve kterém je udržitelnost běžnou rutinou pro všechny zúčastněné strany a ne pouze prázdnou frází.

Cyrkl
Mezinárodní technologická a poradenská společnost, která se specializuje na cirkulární odpadové hospodářství. V rámci jejich projektů recyklace celých budov určených k demolici nebo radikální přestavbě nabízíme dále využitelné zařízení zdarma kulturnímu provozu. Společně jsme již zachránili dále využitelný materiál z budovy Mercury (realizace Skanska) nebo bývalého sídla Sazky (realizace KKCG Real Estate Group).

shoptet
IT služba, která nám za zvýhodněných podmínek poskytuje platformu pro náš internetový sklad materiálu.

 

Seznam spolupracujících organizací ke stažení zde.

 

Děkujeme.
Vaše art re use.