VIDEO: Konference Střed zájmu

Mezinárodní konferenci Střed zájmu: Udržitelnost jako způsob existence pořádala Kancelář Kreativní Evropa ve spolupráci s IDU a se Studiem ALTA ve dnech 12. a 13. září 2023. Konference nabídla inspiraci, úspěšné modely, i kreativní řešení, jak přistupovat k udržitelnému způsobu v kulturní praxi.

Na konferenci zazněly příspěvky zahraničních hostů CAITLIN SOUTHWICK (Ki Culture, NL) a BENA TWISTA (Creative Carbon Scotland, UK), na které navázaly tematické panelové diskuse. Večer se během TALKS představilo deset organizací s příklady dobré praxe. Součástí konference byly tři odborné praktické workshopy.

Udržitelnost je pojem, se kterým se každý*á z nás, kdo pracují v oblasti kultury, už zajisté nejednou setkali*y. Ať už v grantových žádostech, kde musíme vyplňovat, jak se udržitelnost promítá do naší práce, anebo v praxi, kdy například koše na tříděný odpad jsou standardem na většině kulturních akcí a v prostorech většiny kulturních organizací. Ale udržitelnost není pouze o ekologii a ochraně přírody.  

V rámci Středu zájmu s podtitulem Udržitelnost jako způsob existence se budeme zabývat tématem udržitelnosti v mnohem širším kontextu, který je propojen s naší každodenní prací. Věříme, že by se udržitelnost měla stát životním stylem, kdy jsme schopni vidět souvislosti mezi kvalitní kulturní produkcí, předcházením vyhoření managementu i celého týmu a kde ekologický přístup k práci jde ruku v ruce se společenskou odpovědností a ekonomickou stabilitou.   

Co potřebuje pracovník*ce kulturní organizace ke kvalitnímu pracovnímu výkonu? Je to dostatek finančních prostředků a věrné publikum? Anebo jde v naší práci i o něco víc? Například, abychom se stali*y příkladem pro ostatní a zajímali se o témata, která přesahují oblast kultury, jako je například empatický manažerský přístup v přímém propojení s odpovědností za životní prostředí i naší budoucností? Co potřebujeme, abychom přenastavili*y priority a zahrnuli*y do své praxe více, než uměleckou kvalitu a originalitu, anebo formálně správně naplněné cíle projektu?   

Jak vzít úředníky*ce veřejné správy do hry? Jak mohou pomoci sektoru naplňovat kritéria udržitelnosti či zohledňovat nové společenské trendy? Mohou se z úředníků a úřednic stát skuteční partneři a je otevřený prostor pro změnu?  

Co zmůžeme jako jednotlivci, když svět ovládají korporace a politická rozhodnutí? Věříme, že vás budeme inspirovat a nabídneme řešení, aby se z udržitelnosti stala norma. Je to na každé*m z nás. 

Vše o konferenci včetně záznamu z průběhu obou dnů najdete přehledně ZDE.

 

Záznam prezentace našeho projektu art re use si můžete pustit v odkazu níže:

Fotografie z prvního večera konference (Vojtěch Brtnický):

 

Re-use hnutí je dnes již živá komunita a udržitelnost jako způsob existence funguje nejen na pódiu. S většinou z deseti organizací, prezentujících dobrou praxi v rámci večerního TALK se známe již z našeho skladu, kam si jezdí pro užitečný materiál. I v kuchynce pořádajícího studia ALTA najdete stolky z art re use. Materiál z našeho skladu (letáky z kultirních akcí, klaendáře, časopisy, samolepky apod.) posloužily i k praktickému workshopu přímo v rámci konference: Caitlin Southwick #1 Building Sustainable Futures (fotografie: Vojtěch Brtnický)

Děkujeme za tu příležitost.