REALIZACE: Designblok a kontinuální recyklace

Příklad kontinuální a potencionálně nekonečné recyklace. Z galerie, divadla, filmu i komerce na Designblok, dále na První udržitelný obchoďák SWAP Praha a nakonec až do několika vánočních Betlémů.

Již na jaře před prázdninami nás oslovil Designblok s poptávkou materiálů na výrobu expozice pro svůj tradiční podzimní festival. Celé léto jsme pro ně sbírali užtečný materiál jako různé desky, látky, kůže a koženky, dráty i hadice. Do dvou náklaďáků se nakonec sešel materiál z divadelních představení, filmových produkcí, festivalů i komerčního sektoru, namátkou od Prague PrideStillking Films, Tygr v tísniReinhold Keller production s.r.o. nebo Art Movement.

 

Z tohoto materiálu vznikla instalace LES - DESIGNÉRIE (MIKROKOSMOS) od studia MY DVĚ. „Organické struktury z dílny studia MY DVĚ jsme vzali přímo do lesa, aby mohly ožít svým vlastním životem...Shodneme se, že máme les rádi, ale vnímáme se jako jeho součást? Uvědomujeme si, že jsme jako jedinci nedílnou složkou celého ekosystému? Na vizuálu letošního festivalu rozhodně ano. A já věřím, že stejná vášeň, energie a touha po objevování možností, jak posouvat svět k lepšímu, bude všudypřítomná také na 24. Designbloku,“ popisuje vizuál letošního ročníku Jiří Macek, kreativní ředitel Designblok, Prague International Design Festival

 

Mezinárodní přehlídka po týdnu skončila, použitý materiál se vrátil zpět do naší nabídky, včetně darů jiných firem jako IKEA nebo Textile Mountain a putoval obratem na další týdenní akci - První udržitelný obchoďák (18.-24. října 2022) v Hale 17 v Pražské tržnici. Součástí je tradičně největší swap na světě, ale i doprovodný program plný workshopů a přednášek na změnu každodenních návyků směrem k udržitelnosti. Část vráceného materiálu se zároveň vydala do Plzně na festival Animánie.

Ale tady příběh materiálu nekončí. Po týdnu jsme jej vrátili opet do nabídky a například z několikrát použitých desek začaly před Vánoci vznikat Betlémy. Hned dva vznikly v Odoleně vodě, na náměstí a u místní školy (VKUS Odolena voda a Grafický ateliér U Kostela), a jeden doknce u stájí jízdárny v Statenicích.